top of page
1_edited.jpg

Juhendajale

 

Juhendamine sisaldab tagasiside andmist, motiveerimist, aktiivset kuulamist ja küsimuste küsimist.  Juhendaja täidab koolitusel kolme funktsiooni: ta on õppija toetaja, koolitaja  ja juhtija. 

Juhendamine võimaldab juhendataval omandada uusi teadmisi ja kogemusi. Juhendamine on alati kahepoolne õppimissituatsioon, mille käigus integreeritakse praktilised teadmised teooriaga, et jõuda isiklike lahendusteni.

 

Kübereetika töötoa eesmärk ja õpiväljundid

 

Kübereetika veebilehe eesmärk on arendada oskust märgata eetilisi probleeme, millega me oma igapäevaelus kokku puutume. Et eetiline tundlikkus on arendatav, oleme loonud Kübereetika töötoa, mis aitab läbi näidisjuhtumite lahendamise seda tundlikkust endas arendada. Töötoa eesmärk ei ole anda kindlaid vastuseid küsimustele "kuidas on õige käituda?", vaid keskendub oskusele märgata eetilist probleemi ja selle üle arutleda. 

​

Töötoas omandatavad õpiväljundid: 

​

  • õppija saab lühiülevaate kübereetika arengust lähikümnenditel

  • tutvub praktilise eetika kolme lähenemisega

  • omandab eetilise dilemma analüüsi sammud

  • arendab eetilise analüüsi oskusi läbi kübereetika juhtumite lahendamise.

 

Kellele on see töötuba mõeldud?

​

Kübereetika töötuba on mõeldud kõikidele täiskasvanutele, kes tunnevad soovi või vajadust endas arendada eetilist ellusuhtumist. Omandatud oskused märgata eetilist probleemi, ei piirdu vaid küberruumiga, vaid on ülekantavad ka teistesse eluvaldkondadesse. 

Kübereetika töötuba sobib kasutamiseks ka gümnaasiumi lõpuklassidele, näiteks arvutiõpetuse tunni raames, sest töötoas kasutatavad juhtumid puudutavad mitmeid küberruumiga seostuvaid teemasid nagu virtuaalne identiteet, privaatsus, internetis käitumine ja küberkiusamine. Töötuba pakub lahendamiseks juhtumeid kuuest erinevast kategooriast ning iga kategooria üks juhtum on varustatud eksperdipoolse kommentaariga. Kübereetika töötoas toodud juhtumeid võib lahendada nii iseseisvalt kui ka grupis koos juhendajaga. Järgnevalt annamegi omapoolseid soovitusi Kübereetika töötoa juhendajale.

 

Kübereetika töötoa ülesehitus

 

Kübereetika töötuba saab korraldada nii kontaktõppes kui veebis. Sissejuhatava osa järel jagatakse osalejad väikestesse gruppidesse (optimaalne grupi suurus on 4 inimest). Veebi teel tehtava töötoa puhul saab kasutada breakout room`e. Kontaktõppe puhul läheb vaja ekraani slaidide näitamiseks ning juhendajal arvutit või laptop`i. Töötoa kestus on 120 min., kui töötoas osaleb kaks gruppi ja lahendatakse kaks juhtumit. Kui gruppe on rohkem kui kaks, tuleb varuda veidi enam aega- lisaaega tuleks arvestada ca 25 minutit iga lisanduva grupi kohta.

​​

Töötoa läbiviimise juhend samm- sammult

 

1. Väike sissejuhatus teemasse ja ülevaade eesootavast töötoast. (5min)

2. Kiire küsimusring töötoast osavõtjatega, milles iga osaleja ütleb lühidalt, milline on tema kokkupuude ja eelnevad teadmised kübereetikast. (5min.)

3. Kübereetika juhtumite lahendamise hõlbustamiseks oleme juhendajale ette valmistanud slaidid, mis võtavad kokku eetilise analüüsi sammud ja annavad kogu teemast väikese ülevaate (kübereetika areng, praktilise eetika kolm lähenemist, juhtumi eetilise dilemma analüüsi sammud, töölehe tutvustus). (8min.)

4. Gruppideks jagunemine ja analüüsitava juhtumiga töölehtede jagamine. (Esimesel korral soovitame kasutada Kübereetika veebilehel leiduvaid näidisjuhtumeid, millele on lisatud eksperdi hinnang. See aitab põhjalikumalt omandada eetilise analüüsi samme.)(5 min.) 

5. Eetilise dilemma analüüsimine ja lahenduse leidmine juhtumis grupitööna, ühise töölehe täitmine. (35 min.)

6. Iga grupp esitleb oma juhtumit ja sellele leitud lahendust, lähtuvalt kolmest eetilisest lähenemisest. (Zoomis saab juhendaja või keegi grupist jagada ekraani, kontaktõppe puhul võib teha sama või kasutada paberil töölehti.) Juhendaja ning teine grupp saab anda omapoolseid kommentaare kuuldule. (10 min)

7. Peale juhtumi esitlust annab juhendaja grupi leitud lahendustele tagasisidet. Abiks on siin Kübereetika veebilehelt leitav eksperdi hinnang, mille leiab jaotisest „näidisjuhtumid“. Juhendaja jagab ekraanil eksperthinnangut ning palub grupil leida eksperthinnangu erinevusi ja sarnasusi enda leitud lahendustega. Arutelus võivad osaleda ka teise grupi liikmed, sest see faas ongi põhiline õppimise koht. (15 min)

8. Eelmise kahe punktiga sama tegevus kordub teise grupiga. (25min) (Igale lisanduvale grupile tuleb juurde arvestada lisa ajakulu 25min.)

9. Töötoa kokkuvõte. Juhendaja võtab töötoa lühidalt kokku. Lõpuringis saab iga osaleja lühidalt rääkida, mida ta Kübereetika töötoast õppis, mis teda üllatas või mis jäi meelde. (10 min.)


Töötoa läbiviimiseks 

​

Töötoa juhendajale oleme ette valmistanud mõned töötoa läbiviimiseks vajalikud materjalid:

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

bottom of page